nav-left cat-right
cat-right

VOLEBNÍ MANUÁL aneb „Jak se zúčastnit místního referenda a také správně volit ve volbách 10.- 11. 10. 2014?“

Referendum

Vedle komunálních a senátních voleb a voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy, proběhne u nás v Satalicích i referendum k otázkám dalšího rozšiřování sběrného dvora.

Referendum se bude konat v Domě pro seniory (ulice K Cihelně, naproti autobusové zastávce Satalice). Prosíme vás, přijďte všichni vyjádřit svůj názor. Děkujeme!

Vzor hlasovacího lístku, návod, jak ho správně vyplnit a mapku konání referenda najdete zde.

Znění otázek k rozhodnutí v místním referendu dle schváleného návrhu přípravného výboru:

  • Souhlasíte s rozšířením stávajících zařízení k nakládání s odpadem na území městské části Praha-Satalice?
  • Souhlasíte s umístěním nových zařízení k nakládání s odpadem na území městské části Praha-Satalice?

 

Komunální volby

Nově zvolení zastupitelé budou následující čtyři roky rozhodovat o tom, jak se bude v Satalicích žít, proto je důležité, abyste přišli k volbám a dobře vybrali své favority.

V případě komunálních voleb musíte volit v místě trvalého bydliště, nelze využít voličský průkaz. Aby se strana dostala do zastupitelstva, musí získat minimálně 5 % hlasů. Každý volič obdrží jeden volební lístek a má k dispozici tolik hlasů, kolik má členů zastupitelstvo obce, v případě Satalic tedy 11.

Hlasy může rozdělit mezi více stran či hnutí a na lístku uděluje křížky před jmény stran či kandidátů. Satalice vede 11 zastupitelů, můžete tedy rozdělit 11 hlasů.

Zákon umožňuje 3 způsoby vyplnění lístku:

1) vybrat maximálně jednu stranu, které připadne všech 11 hlasů

2) vybrat maximálně jednu stranu a rozdělit až 10 zbylých hlasů mezi členy ostatních kandidátek (např. pokud rozdělíte mezi ostatní kandidáty 5 hlasů, Vaší vybrané straně se připočte hlasů 6)

3) rozdělit 11 hlasů mezi kandidáty různých stran

POZOR, preferenční hlasy fungují jinak než ve volbách do sněmovny!

Hlasy se sčítají primárně podle stran a mandáty se přidělují podle pořadí na kandidátce. Aby kandidát přeskočil z nižších pozic na kandidátce na první místo, musí získat o 10 % více hlasů, než činí průměrný počet hlasů na kandidáta. Pokud vyberete jednu stranu a zároveň křížkujete členy její kandidátky, preferenční hlasy se vůbec neberou v potaz – opět platí, že mandáty se rozdělují dle pořadí na kandidátce.

Pokud vám to stále není jasné, vyzkoušejte si simulátor volebního lístku na http://volby.rovnou.cz.

 

Volby do zastupitelstva hlavního města Prahy

Volí se stejným způsobem jako do místního zastupitelstva, až na to, že volíte celkem až 65 kandidátů.

 

Senátní volby

Obyvatelé Satalic budou ve stejném období volit i senátora. Přehled kandidátů pro volební obvod č. 24, kterým je Praha 9, kam patří i MČ Praha – Satalice, najdete zde.

Nebudete-li v době voleb v místě trvalého bydliště, můžete využít voličský průkaz, ale jen v rámci našeho volebního obvodu. Průkazy vyřizuje úřad v místě trvalého bydliště, ale zažádat o něj bylo možné nejpozději 8. října.

Ve volbách nominují strany jednoho kandidáta či kandidátku. Pokud některý z nich získá v prvním kole více než 50 % hlasů, vítězí. Pokud ne, koná se druhé kolo, ve kterém voliči vybírají ze dvou kandidátů, kteří získali v prvním kole nejvíce hlasů. Druhé kolo voleb se uskuteční 17. a 18. října.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.